כפר סבא: אגף רווחה הפועל ללא הפסקה מאז תחילת המלחמה

אומרים תודה לעובדות ולעובדים הסוציאליים: למעלה כ-15,000 שיחות לאזרחים ותיקים, הקמת קבוצת תמיכה ייעודית לסבים וסבתות שכולים, חלוקת עשרות שעונים חכמים לכבדי שמיעה, הקמת קו תמיכה וסיוע נפשי – אלה רק מקצת המענים שמפעיל ומעניק אגף שירותים חברתיים-קהילתיים בכפר סבא מאז פרצה המלחמה

“אני מרגישה זכות גדולה להיות עבורם כל מה שהם צריכים ולסייע להם בכל דרך לצלוח את התקופה הזו, לחזק אותם ולהחזיק איתם את התקווה לבשורות טובות”, מספרת דקלה רוטפוגל, אחת העובדות הסוציאליות המלווה משפחות חטופים. “החיבוק שאני מעניקה להם מנחם לא רק אותם, אלא גם אותי. זו השליחות שלי”

ביום שלישי השבוע, 19/3, יצוין יום העובדות והעובדים הסוציאליים הבין-לאומי, במסגרתו מוקירים תודה לעובדות והעובדים הסוציאליים ברחבי העולם, לרבות בישראל.
כמדי שנה, יום העובדות והעובדים הסוציאליים יצוין גם בכפר סבא, בין היתר באירוע הוקרה עם סטנדאפיסטית, שהתקיים היום, שני 18/3, במרכז גלר בעיר.

אגף שירותים חברתיים-קהילתיים בעיריית כפר סבא, המפעיל מגוון רחב של מענים לאוכלוסייה בתחומים רבים – לרבות עבור אזרחים ותיקים, משפחות מיוחדות, שורדי שואה, משפחות ויחידים מעוטי יכולת, הורים עצמאיים, מרכז גישור ודיאלוג בקהילה, מרכז לטיפול במשפחה, מרכזי יום וריכוז פעילות ההתנדבות העירונית – מטפל מדי שנה בכ-10 אלף תושבים ו-4,000 משפחות.

באגף, המונה כ-140 עובדות ועובדים, מתוכם 75 עובדות ועובדים סוציאליים, הרחיבו את מגוון המענים לאוכלוסייה מאז פרצה המלחמה בשבת ה-7 באוקטובר – בין היתר ביצעו עובדי האגף למעלה מ-15 אלף שיחות לאזרחים ותיקים, הגישו סיוע ותמיכה ללמעלה מ-2,600 משפחות מעוטות יכולת ואנשים עם מוגבלויות, הקימו קבוצת תמיכה ייחודית וראשונה מסוגה בארץ לסבים וסבתות שכולים, חילקו עשרות רבות של שעונים חכמים להתרעה על אזעקות לכבדי שמיעה, טיפלו ב-1,500 בקשות של משפחות מפונות, מלווים ותומכים במשפחות פצועים, חללים וחטופים, הובילו את פרויקט “הכי מוגן שיש” במסגרתו הגיעו לפעילות הסברה בלמעלה מ-4,000 בתים בעיר, הקימו ומתפעלים קו תמיכה נפשי ועוד.

 

 

“אחרי שנים שהייתי חלק מצוות המטפל במשפחות בהן אנשים עם מוגבלויות, כאשר ליוויתי משפחות ברגעים מורכבים – לאחר קבלת אבחנה רפואית ובצמתים השונים לאורך חייהם, בספטמבר האחרון, כאשר חזרתי מחופשת לידה, התחלתי בתפקיד חדש ומרתק – עו”ס בתוכנית ‘יתד'”, מספרת דקלה רוטפוגל, אחת העובדות הסוציאליות באגף. “מדובר בתוכנית בהובלת משרד הרווחה והביטחון החברתי וג’וינט-אשלים, אשר שמה לה למטרה לסייע לצעירים ולצעירות המתמודדים עם מצבי חיים מורכבים לממש את הפוטנציאל האישי שלהם, לממש את זכויותיהם ולהשתלב בדרך נאותה בחברה ובקהילה, תוך השגת עתיד בטוח ברמה האישית, המשפחתית והתעסוקתית. מדי יום אני פוגשת חבר’ה צעירים ללא עורף משפחתי, ללא סיוע וללא הכוונה ומנסה להוות עבורם, ולו לרגע, עוגן בסערת החיים, לסייע להם במידת האפשר על מנת שיוכלו לצאת לחיים בוגרים כשהם בטוחים בעצמם יותר, יודעים יותר ומגשימים יותר”.

לדבריה, “בשבעה באוקטובר החיים של כולנו השתנו. על חלק מהאנשים שאני פוגשת החיים לא רק שהשתנו, אלה התהפכו לגמרי. כחלק מהתפקידים שלי בזמן המלחמה אני שייכת לצוות שנקרא ‘מסירת בשורה מרה’ – האנשים שבאים אל משפחה הביתה ומחלקים את החיים שלהם ל”לפני” ו”אחרי”. על כל חברי הצוות עברה תקופה דרוכה מאוד. חטופים, נעדרים, הרוגים. להגיע למשפחה ולדפוק בדלת ברגע כזה גורם לנשימה להיעצר. במסגרת תפקיד זה, אני מלווה באופן צמוד את אחת המשפחות בעיר שיקירם חטוף בעזה. המורכבות גדולה והקושי של המשפחה רב, ואני מרגישה זכות גדולה להיות עבורם כל מה שהם צריכים ולסייע להם בכל דרך לצלוח את התקופה הזו, לחזק אותם ולהחזיק איתם את התקווה לבשורות טובות. החיבוק שאני מעניקה להם מנחם לא רק אותם, אלא גם אותי. זו השליחות שלי”.

רוזי נוימן, מנהלת אגף שירותים חברתיים-קהילתיים: “אני גאה ומודה לכל עובדות ועובדי אגף שירותים חברתיים-קהילתיים על עשייה משמעותית לאורך כל ימות השנה. העובדות והעובדים הסוציאליים מהווים את ‘הקומנדו החברתי’, כשהם נמצאים בחזית הטיפול באוכלוסייה בימים אלה, ואנו מוקירים את פעילותם המסורה”.

ראש העיר, רפי סער: “עבודתם החשובה של העובדות והעובדים הסוציאליים, המסייעים לאנשים ברגעים הכי קשים של החיים, מלווים, תומכים, מחזקים ומחבקים, היא זו המאפשרת חברה מכילה ומקבלת, היא זו המאפשרת לפרט לצמוח גם ברגעי משבר. במיוחד בתקופה מורכבת זו, בעת מלחמה, באה לידי ביטוי ביתר שאת חשיבות עבודתם של העובדים הסוציאליים, הפועלים במקצועיות, במסירות ומתוך תחושת שליחות אמיתית לפעול למען החברה והקהילה ואני רוצה להודות, בשם העיר כולה, לכל העובדות והעובדים הסוציאליים ולכל אגף שירותים חברתיים-קהילתיים בכפר סבא, על עבודתו למען תושבות ותושבי העיר שלנו”.