נדחתה עתירה מינהלית נגד פרויקט הפינוי בינוי של ינוב ואשדר במתחם סוקולוב בכפר סבא

בית המשפט המחוזי מרכז-לוד, בשבתו כבית משפט לעניינים מנהליים, דחה עתירה מינהלית שהגישו ארבעה תושבי העיר כפר סבא, נגד החלטת הוועדה המחוזית לתכנון ובנייה מרכז לאשר תוכנית פינוי-בינוי במתחם סוקולוב בעיר, שמקדמות החברות ינוב ואשדר. השופטת זהבה בוסתן קבעה כי במקרה הזה אין סיבה לביהמ"ש לשים את שיקול דעתו תחת שיקול דעתן של רשויות התכנון, וכי אין בסיס להתערבות בהחלטת הוועדה המחוזית. העותרים חויבו בהוצאות משפט של כ-150 אלף שקל.

מתחם סוקולוב נמצא בין הרחובות הגולן לחרמון, סמוך לציר ויצמן בדרום מערב העיר. במסגרת התוכנית שאושרה במחוזית, ייבנו במתחם 137 יחידות דיור ב-5 מבני מגורים בני 5 ו-9 קומות, כש-20% מהן יהיו דירות קטנות. בנוסף יוקם מבנה לצרכי ציבור וכן שטחים ציבוריים פתוחים שיחברו בין מבני המתחם, וכן ייבנו שטחי מסחר מלווי רחוב. כיום קיימים במתחם 4 מבנים בני 4 קומות ובהם 45 יחידות דיור, שייהרסו ויפונו.

העותרים שגרים בבניינים הגובלים, טענו כי התוכנית לא הציגה הוכחה לראייה מרחבית, שהתחדשות עירונית בתחום התוכנית תושג בצורה מיטבית באמצעות תמ"א 38, ושהתוכנית הרחבה אינה מציגה שטחים פתוחים וחיבור לרשת השבילים הירוקה.

 

 

בהחלטת השופטת, נכתב כי ועדת המשנה להתחדשות עירונית דנה בכל אחת מ-57 הטענות והפגמים שהעלו העותרים בהתנגדויות שהגישו לפרויקט, והחליטה לדחות את מרביתם. משכך, השופטת קבעה כי החלטת הוועדה המחוזית סבירה, ונשענת על שיקולים תכנוניים שאין מקום להתערב בהם. לתפיסתה, התכנון המוצע נותן מענה טוב יותר להתחדשות המתחם, והוא תואם לעמדת המועצה הארצית להעדיף תכנון מתחמי להתחדשות עירונית על פני היתרי בנייה מכוח תמ"א 38.

ארבעת העותרים חויבו בהוצאות ושכר טרחת עו"ד בסך 25 אלף שקל לכל אחד מששת המשיבים.

לדברי שגיא לנצ'נר, מנכ"ל חברת ינוב, "אנו מקדמים בשיתוף עם חברת אשדר את הפרויקט כבר כ- 11 שנים ואני שמח שעברנו גם את המשוכה הזאת. למעלה מ- 90% מבעלי הדירות כבר חתמו על החוזים לפינוי בינוי. התוכנית כוללת הקמת מבני מגורים, מבנה מגורים מעורב תעסוקה ומסחר, ומבני ציבור משולבי מסחר, מבנה מגורים ושטח ציבורי פתוח. יוקם גם חניון תת קרקעי שישרת את הדיירים ואת מבני הציבור".